Zaproszenie na 100-lecie naszej szkoły

Szanowni Absolwenci, Nauczyciele, Uczniowie, Pracownicy Szkoły Podstawowej w Jemielnicy

Zapraszamy wszystkich Państwa do wspólnych obchodów 100-lecia Naszej Szkoły. Uroczystość odbędzie się 28 maja 2011 roku w Jemielnicy.

Obchody 100- lecia rozpoczną się mszą świętą, która odbędzie się o godzinie 10. Po mszy zapraszamy na wspólny pochód i akademię.

Zapraszamy!

Dni języka angielskiego

Coroczne obchody Dni Języka Angielskiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Jemielnicy stały się już tradycją. W tym roku obchodziliśmy je od 16 do 20 maja. Uczniowie klas pierwszych i drugich poznali świętych patronów Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Dowiedzieli się również, że te cztery kraje tworzą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i każdy z nich ma swój symbol kwiatowy. Uczniowie z klasy 1a kolorowali oset – symbol Szkocji, klasa 1b kolorowała trójlistną koniczynę – symbol Irlandii, klasa 2a kolorowała róże – symbol Anglii, a uczniowie z klasy 2b pokolorowali żonkile-symbol Walii. Prace plastyczne, które uczniowie wykonali na ten temat ozdobiły korytarze szkoły. Uczniowie z klas trzecich poznali tradycyjny strój szkocki oraz rozwiązywali tajemnicę potwora ze szkockiego jeziora Loch Ness. Starsi uczniowie zajęci byli poznawaniem brytyjskiej rodziny królewskiej. Zainteresowanie tym tematem spotęgowane było ślubem wnuka królowej Elżbiety II, kiedy to całą brytyjską rodzinę królewską uczniowie zobaczyli w telewizji i prasie. Wszystkie zebrane na ten temat materiały stworzyły bogatą prezentację dostępną do obejrzenia na korytarzu szkolnym.
Punktem kulminacyjnym całego projektu był 19 maj, Dzień Języka Angielskiego, kiedy to cała społeczność szkolna spotkała się na sali gimnastycznej. Uczniowie klas 4-6, którzy przez cały rok szkolny brali udział w zajęciach językowych pt.: „Let’s speak English” w ramach projektu unijnego „Droga ku przyszłości”, zabrali widzów w podróż po Wielkiej Brytanii. W przedstawieniu pt.: „O Wielkiej Brytanii na wesoło” pojawili się królowa, Szkot w tradycyjnym stroju, angielscy dżentelmeni w melonikach i nie tylko. Wielkie emocje wzbudził występ zespołu The Beatles, pokaz tradycyjnych w Anglii wyścigów gospodyń z naleśnikami na patelniach oraz konkurs na odtworzenie dźwięku Big Bena. Po uczcie teatralnej nastąpiła uczta muzyczna – uczniowie wystąpili z przebojami w języku angielskim, które zostały przyjęte owacjami na stojąco. Bardzo pozytywna i żywiołowa reakcja publiczności sprawiła wielką przyjemność aktorom i organizatorom.
A oto aktorzy: Janek Baranowski z klasy 6b wystąpił w roli Szkota, dżentelmena, szambelana królewskiego oraz sędziego sportowego. W rolę zagranicznych turystów wcielili się Paweł Sznura oraz Andrzej Sladek z klasy 5b. Angielskich dżentelmenów zagrali również Wojtek Baron i Michał Baron (6b). Ewa Grochla z klasy 5b zagrała królową. Wystąpili również The Beatles z przebojem „She loves you” ( Wojtek Baron, Michał Baron, Andrzej Sladek oraz Paweł Sznura). Tradycyjne angielskie wyścigi z naleśnikami zaprezentowały: Daria Pachołek, Weronika Jasica oraz Julia Proksza z klasy 5b. W roli gwiazd piłki nożnej wystąpili: Dawid Kołodziej, Paweł Urbańczyk oraz Paweł Swaczyna. Ten ostatni razem ze swoją siostrą Magdą zadbał za pomocą swojej trąbki o tryumfalne wejście królowe. Tłumaczem była Edyta Gulba, a całe przedstawienie poprowadziły narratorki: Emilia Galas oraz Wiktoria Podlodowska.

Spotkanie z Wandą Chotomską

Biblioteka szkolna specjalizuje się w organizacji ciekawych zajęć dla uczniów, a mianowicie w przygotowywaniu i przeprowadzaniu spotkań autorskich z pisarzami. Gościliśmy u nas wielu twórców literatury dla dzieci i młodzieży, m.in. byli to Krzysztof Petek, Dorota Terakowska, Marta Fox, Grzegorz Kasdepke, Anna Onichimowska, Beata Ostrowicka, Tomasz Trojanowski, Kazimierz Szymeczko, Marcin Pałasz, Marek Szołtysek, Izabella Klebańska.
Ostatnio w naszej szkole została zrealizowana kolejna edycja projektu „Autorskie spotkania z…”, opracowanego przez nauczyciela bibliotekarza mgr Beatę Wieczorek.
Tym razem do szkoły zawitała Wanda Chotomska – najsłynniejsza, najpopularniejsza oraz najbardziej znana polska poetka dla dzieci. Pisarka, dziennikarka, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, setek wierszy, twórczyni słuchowisk radiowych, telewizyjnych, scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych.
Laureatka wielu prestiżowych konkursów, nagród, m.in. Nagrody Prezydenta RP a także medalu Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości. Została też wyróżniona Orderem Uśmiechu.
Jej utwory podają informacje o otaczającym świecie, podkreślają wagę przyjaźni, kształtują kulturę uczuć i obyczajów; to zabawa słowem, nieoczekiwane i pełne fantazji skojarzenia, klimat życzliwości i zrozumienia potrzeb dziecka.
I właśnie w takiej atmosferze przebiegało całe spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV i V.
Wanda Chotomska na początku spotkania przedstawiła premierową książkę pt. ”Legenda o Utopcu, dziewczynie i chłopcu”- do napisania tej książki autorkę zainspirował kontakt z miastem Opolem oraz legendami i podaniami, z którymi się tutaj zetknęła. Powstała w ten sposób wspaniała poetycka opowieść o flisakach, gęsiareczce Złotce i o walce dobrego Gniewka ze strasznym Utopcem.
Autorka opowiadała o etapach powstawania tej książki, czytała jej fragmenty, recytowała wiersze.
Opowiedziała też uczniom o perypetiach związanych z powstawaniem innych tekstów, książek, mówiła o sobie, swoich pasjach, zainteresowaniach.
Uczniowie mieli też okazję wziąć udział w inscenizacji „Jacka i Agatki”- poetka czytała tekst, a uczniowie za pomocą pacynek przedstawiali go na scenie, wspólnie odtańczyli też jedną z piosenek autorki, a także rapowali do tekstu jednego z wierszy. Zabawa była wspaniała.
Pisarka swoją osobą i niesamowitymi opowieściami oczarowała szkolną publiczność i kiedy wreszcie przyszła pora na konferencję prasową, autorka została zasypana gradem pytań, na które cierpliwie i w humorystyczny sposób odpowiadała, nie zlekceważyła żadnego.
Uczniowie na opowieści pani Wandy reagowali żywiołowo, potok zadawanych pytań zdawał się nie mieć końca…..
Spotkanie zakończyło się rozdaniem pamiątkowych dedykacji i autografów do
książek i pamiętników, po które dzieci ustawiły się w gigantycznej kolejce.
Miłe chwile Wanda Chotomska spędziła w bibliotece szkolnej, gdzie zapoznała się z gazetkami prezentującymi jej życie i twórczość oraz wystawą książek jej autorstwa.
Przeżycia i emocje towarzyszące temu spotkaniu na długo zapadną w pamięci wszystkich uczestników.
Trzeba też dodać, że z biblioteki znikły wszystkie książki poetki, a pozostali chętni zostali wpisani na kolejkową listę oczekiwań!!!
Uczniów czekają jeszcze konkursy czytelnicze i plastyczne, związane z twórczością Wandy Chotomskiej, którą mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole już po raz trzeci(wcześniej w 2003 i 2005roku).

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

X WIOSENNY RAJD ROWEROWY ŚCIEŻKAMI DOLINY MAŁEJ PANWII WIOSNA 2011

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Dnia 16 kwietnia 2011 roku odbył się jubileuszowy rajd ścieżkami Doliny Małej Panwi. Dla licznej grupy miłośników kolarstwa stał on się świetną okazją do aktywnego spędzenia wolnego czasu. W sobotni poranek, kiedy to niejeden śpi jeszcze słodkim snem, grupa zapalonych rowerzystów z naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyła w kierunku Zawadzkiego, by tam na Stadionie Miejskim spotkać się z innymi wielbicielami turystyki rowerowej. Pogoda dopisała w stu procentach, więc trasa przez Barut i Żędowice aż do Zawadzkiego przyniosła wszystkim wiele przyjemności. Uczestnicy rajdu mieli okazję podziwiać walory krajoznawcze i turystyczne poszczególnych gmin. W miejscowości Żędowice powitali pierwsze bociany, a cała trasa obfitowała w oznaki wiosny, która postanowiła już na dobre rozgościć się wokoło. Uczestnicy naszego rajdu to świadomi turyści, którzy są nie tylko wrażliwi na piękno natury, ale również chętnie rozmawiają o konieczności jej ochrony. Doskonałym miejscem na takie rozważania okazała się polana przy Młynie Thiela w Żędowicach skąd rozciągała się malownicza panorama na Małą Panew. W tym miejscu opiekunowie rajdu rozstrzygnęli konkurs na najlepiej wyposażonego turystę. Ze względu na to, że nasza szkoła promuje w ramach szkolnej kampanii bezpieczną jazdę na rowerze, ważnym kryterium konkursowym było posiadanie kasku oraz kamizelki odblaskowej. Rowerzyści byli świetnie przygotowani do rajdu, jednak niekwestionowanym zwycięzcą w naszej drużynie okazała się Daria Pachołek, uczennica piątej klasy. Miejsce drugie ex equo zajęli Wojciech Baron, Michał Baron, Alicja Graca i Paulina Jelito. Na stadionie w Zawadzkiem organizatorzy przywitali nas ciepłym słowem i ciepłym posiłkiem. Uczniowie wzięli udział we wszystkich zaproponowanych konkurencjach. Oto konkurencje oraz zajęte przez naszych uczniów miejsca:
JAZDA NA CZAS: I miejsce Paweł Swaczyna
III miejsce Daria Pachołek

SLALOM: I miejsce Paweł Swaczyna
II miejsce Kewin Kulik

RZUT LOTKĄ DO TARCZY: II miejsce Michał Kapuściński
IV miejsce Dariusz Kołodziej

Po podsumowaniu imprezy i wręczeniu nagród zwycięzcom poszczególnych konkursów rajd został oficjalnie zakończony przez organizatorów i wszyscy uczestnicy udali się w drogę powrotną. Nasza trasa przebiegała malowniczymi leśnymi ścieżkami na trasie Zawadzkie – Łaziska. Jako, że rok 2011 został ogłoszony Rokiem Turystyki Rodzinnej zachęcamy wszystkich Was do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu nie tylko dla wspólnej przyjemności, ale i dla zdrowia.

Finał konkursu „Jan Paweł II – wzorem twórczego życia – przed beatyfikacją”

Dnia 14 kwietnia 2011 roku odbył się finał konkursu „Jan Paweł II – wzorem twórczego życia – przed beatyfikacją” w ramach programu profilaktycznego. W finale wzięły udział klasy V a i VI a. Przedstawiciele klas walczyli o nagrodę główną, wycieczkę do Krakowa „Śladami Jana Pawła II”. Skład drużyn to: klasa V a – Emilia Galas, Viktoria Smieja, Weronika Przybysz, Angelika Smiatek i Wojciech Pisarski, natomiast klasy VI a – Marta Ziaja, Jessica Hadelko, Dariusz Kołodziej, Michał Kapuściński i Klaudiusz Tacica.

Finałowe rozgrywki zostały przeprowadzone pod czujnym okiem jurorów, w składzie – Pani dyrektor PSP Danuta Kapica, ks. dr Andrzej Dymitrow oraz ks. proboszcz Henryk Pichen. Wszystkim kibicowała publiczność, w skład której weszli wszyscy uczniowie klas IV – VI. Drużyny walczyły bardzo dzielnie, ponieważ pytania nie były tak łatwe jak można było przypuszczać. W finałowych rozgrywkach lepsza okazała się drużyna klasy VI a. A co za tym idzie, wygrała ona nagrodę główną, czyli wyjazd na wycieczkę do Krakowa. Były to smutne wiadomości dla klasy V a. Jak się później okazało, główne nagrody były dwie Obie drużyny wraz ze swoimi klasami jadę na wycieczkę do Krakowa, w nagrodę za dzielną walkę w konkursie.
Zarówno klasie VI a, jak i V a serdecznie gratulujemy.

Podziękowania dla:
– jury, za wnikliwe oko przy ocenie drużyn
– Pani Anieli Galas, za zliczanie punktacji obu drużyn oraz za oficjalne ogłoszenie wyników
– Panu Piotrowi Frączkowi za obsługę sprzętu nagłaśniającego
– Panu Mariuszowi Motyce za pomoc w przygotowaniu sprzętu komputerowego i nagłaśniające oraz wszelkich dekoracji
– oraz wszystkim za każdą okazaną pomoc.