Święto Edukacji Narodowej

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

„Drodzy państwo , przyjmijcie od nas – Waszych uczniów – z okazji Waszego święta najserdeczniejsze życzenia.  spokojnej pracy  i  satysfakcji z niej płynącej. Dobrego zdrowia i samopoczucia, spełnienia marzeń i realizacji zawodowych planów. Przepraszamy za wszystkie kłopoty. Będziemy się starać , aby ich było jak najmniej. Dziękujemy za ogromne Wasze Serca!” Takie życzenia skierowali uczniowie 14 października do wszystkich nauczycieli i pracowników obsługi na uroczystym apelu. Swoją wdzięczność wyrazili  poprzez program artystyczny zaprezentowany przez Samorząd Uczniowski i  drugoklasistów. Odzwierciedleniem  uczniowskich podziękowań były kwiaty i gromkie „Sto lat”.


Dzień Chłopaka

 

30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji płeć piękna przygotowała dla kolegów liczne niespodzianki. Dziewczyny zorganizowały klasowe imprezy, podczas których chłopcy mogli wykazać się swoimi talentami i wziąć udział w konkursach i zabawach. Zostali też obdarowani drobnymi upominkami. Dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego wykonały ogromne laurki i zorganizowały kiermasz ciast, a w sobotę  9 października wszyscy bawili się na szkolnej dyskotece.

Przełaje 2010

07 października 2010 roku odbył się Finał Powiatowy w biegach przełajowych w Strzelcach Opolskich. W skład reprezentacji  naszej szkoły zakwalifikowało się  15 uczniów: Magdalena Janczura (VI a), Grażyna Janczura (Vb), Magda Swaczyna (Vb), Patryk Gola (VIa), Jan Baranowski (Vib) , Andrzej Sladek (Vb), Daniel Hirsz (Ivb), Mateusz Sotor(IVa), Damian Waloszek(IVa), Patryk Janek(Va), Angelika  Klencz(VIb), Martina Namyślik(VIb), Nikola Lukaszczyk(VIb),  Paweł Swaczyna(VIb), Justyna Radecka(IVa).

Biegi odbyły się w 2 kategoriach wiekowych: klasy IV-V oraz klasy VI.  Jako pierwsze wystartowały dziewczynki młodsze a wśród nich Justna, Magda i Grażyna. Po  pokonaniu dystnasu 1000 metrów na mecie jako pierwsza  zameldowała się Magda Swaczyna zdobywając tym samym awans do finału wojewódzkiego. Kolejna z naszych reprezentantek, Grażyna Janczura uplasowała się na 5 miejscu i również awansowała do dalszych zawodów. W kolejnym biegu 2 miejsce zajęła Magda Janczura (awans do finałów) ,a 6 była Nikola Lukaszczyk.W biegach chłopców  najlepiej zaprezentowali się Patryk Janek oraz Paweł Swaczyna ,którzy minimalnie przegrali awans o finał wojewódzki zajmując  6 miejsca.

13 października 2010 odbył się Wojewódzki Finał w biegach przełajowych w Lasocicach. W zimny, pochmurny dzień do walki o najwyższe laury stanęły trzy nasze dziwczyny: Magda i Grażyna Janczura oraz Magda Swaczyna.  Niestety na tym etapie rywalizacji naszym reprezentantkom nie poszło już tak dobrze jak na zawodach powiatowych. Mimo to należy podkreślić, że Magdy i Grażyna dały z siebie naprawdę wszystko kończąc swoje biegi  na „ostatnich nogach”.

Wyniki dziewcząt: Magda Janczura – 26 miejsce,Magda Swaczyna  – 30 miejsce,Grażyna Janczura  – 34.

Święto drzewa

Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzone jest Święto Drzewa, organizowane przez szkoły i stowarzyszenia. Święto Drzewa (Arbor Day) wymyślił w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się z szerokim odzewem. Tylko w 1872 roku na apel Mortona posadzono w USA ponad milion drzew. Od 1892 roku w USA corocznie obchodzi się Dzień Drzewa – w drugą środę kwietnia. Jedno z najpiękniejszych arboretów świata, w Waszyngtonie, nosi imię pomysłodawcy Dnia Drzewa. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. W akcjach sadzenia drzew uczestniczą znani ludzie, a także młodzież i dzieci.Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas piątych: Weronika Bryś, Emilia Galas, Sandra Feliks oraz Agnieszka Podsadni wraz z opiekunką panią Anielą Galas.

„Ballady o drzewach”Autor: Edward Marszałek – leśnik, fotograf, animator kultury, speleolog i ratownik GOPR-u,autor kilkunastu już rozpraw o przyrodzie Karpat.Wydawnictwo: RS Druk 2007.Książka jest zbiorem prezentującym osiemnaście drzew (od brzozy do wierzby) najbardziejcharakterystycznych dla polskiego krajobrazu. Czego dowiemy się z tej książki? Podstawowych informacji o każdym z zaprezentowanych gatunków, symbolice drzew, wykorzystaniu ich przez człowieka, historii ich ochrony, największych okazach, sporo fragmentów utworów literackich, w których przywoływane są drzewa.Celtowie wierzyli, że ludzie nie rodzą się pod gwiazdozbiorami, ale pod drzewami. Dlatego, jeśli ktoś chce poznać to jedno jedyne drzewo, któremu przypisane są jego losy, powinien sięgnąć po drugie wydanie książki znanego podkarpackiego leśnika. Znajdziemy w niej nie tylko celtycki horoskop, ale i 19 gawęd, wszechstronnie i bardzo przystępnie charakteryzujących poszczególne drzewa. Wszystkie ilustrowane są fotografiami oraz rysunkami innego leśnika, Jarosława Janickiego.

X RAJD ROWEROWY „JESIEŃ 2010” WOKÓŁ GMIN DOLINY MAŁEJ PANWII

Jak co roku w jedną z  październikowych sobót odbył się  kolejny,  już  X    rajd rowerowy  „Jesień 2010” wokół gmin doliny Małej Panwii. W słoneczny aczkolwiek mroźny poranek na parkingu przed szkołą zjawiło się około 30 uczniów i 4 opiekunów. Po sprawdzeniu obecności  wszyscy w fantastycznych humorach obraliśmy kierunek na Łaziska, a potem na Zawadzkie. Celem naszej wycieczki była odnowiona stodoła edukacyjna znajdująca się w Leśnictwie Dębie. Jazda  przez uśpiony jeszcze las przebiegła niezwykle gładko i ani się obróciliśmy kiedy po pokonaniu 15 kilometrów wjechaliśmy na niewielką polankę. Tam  panowie i panie z PTTK Zawadzkie przygotowywali, dla uczestników rajdu turystyczny posiłek. Posileni kiełbaską z grilla przystąpiliśmy do walki w konkurencjach sportowych i konkursie rysunkowym. Cross rowerowy, rzut piłeczką do kosza, rzut lotką do tarczy to tylko z niektórych konkurencji sprawnościowych, w których musieli sprawdzić się nasi uczniowie. Po odebraniu nagród i pamiątkowych dyplomów ruszyliśmy w drogę powrotną. Wszystko szło zgodnie z planem aż do Łazisk, gdzie jeden z naszych uczestników przebił oponę. Bliskość Jemielnicy rozgrzeszyła nas z obowiązku zmiany dętki i nasz pechowiec zakończył rajd trochę wcześniej niż inni  w samochodzie swojego taty.

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.