Klasy V z wizytą w Muzeum Śląska Opolskiego i na spektaklu w teatrze

Uczniowie kl. 5a i 5b 25.10 mieli przed sobą dwie nie lada jakie atrakcje. Najpierw zwiedzili Muzeum Śląska Opolskiego. Dzięki pierwszej ekspozycji mogli przenieść się w czasie aż do epoki żelaza , gdy ludzie mieszkali w jaskiniach lub ziemiankach. W wielkich szklanych gablotach umieszczono przedmioty codziennego użytku , ale też broń, ozdoby czy …szkielet. Miedzy nimi zainstalowano ekrany dotykowe z animacjami, dzięki którym uczniowie mogli zobaczyć polowanie, wyrób toporka, wnętrze jaskini. Bardzo chętnie z nich korzystali. Trzeba było jednak iść dalej. Kolejno przenosiliśmy się do epoki brązu , żelaza , a pani przewodniczka opowiadała o zmianach, jakie następowały w życiu ludzi. Wielką atrakcją była bardzo duża łódź tzw. dłubanka, mająca 14 m długości. Wydrążona z jednego pnia służyła do połowów i przepraw przez rzekę. Z ciekawością zerkano też na mapy obrazujące rozmieszczenie najstarszych osad. Szukano znanych nazw- Jemielnica, Centawa , Gąsiorowice. Centawę znaleziono szybko, co wprawiło w dumę jej mieszkańców.
Następnie poszliśmy na I piętro , gdzie zgromadzono eksponaty z czasów średniowiecza , choć dzieci zobaczyły również przedmioty z czasów późniejszych. Początkowo wielkim zainteresowaniem cieszyły się hełmy rycerskie ,a entuzjazm wzrósł , gdy przewodniczka przymierzyła je na kilka głów. Z ciekawością zerkano na szable , lance oraz inne elementy rycerskiego uposażenia. Na ścianach namalowano drzewo genealogiczne Piastów Śląskich, warsztat rzemieślniczy czy wizerunki swiętych . W nastepnej sali znajdowała się wielka makieta grodu Opole i z taśmy wysłuchano opowieści o różnych ważnych miejscach grodu jak bramy wjazdowe, rynek, wyspa, a wtedy zapalało się swiatło punktowe , by było wiadomo , gdzie się znajdują. W kolejnej sali można było podziwiać wystrój domu mieszczańskiego, naturalnej wielkości figury pary ubranej w stroje z epoki oraz uczniowskie biurko. Czas jednak było wrócić do XXI w. Jeszcze tylko zakup pamiątek i należało udać się do Teatru Dramatycznego im. J, Kochanowskiego na spektakl ‘Bullerbyn”, osnuty na motywach znanej i lubianej powieści Lindgren. Jeśli ktoś spodziewał się ,że obejrzy przygody Lisy, Britty czy Olego , musiał zmienić nastawienie. Spektakl był współczesny z dawką nauki o ekologii, wyrażający przestrogę przed niszczeniem przyrody i naukę szacunku dla niej.
Po tej dawce atrakcji trochę zmęczeni , ale bardzo zadowoleni uczniowie wrócili do domu.
Na wycieczkę uczniowie udali się pod opieką wychowawczyń M. Pyki i A. Nowakowskiej oraz nauczycielek j. polskiego i historii B. Oliwy i U. Olesinskiej , które wyjazd zorganizowały.