Spotkanie autorskie z pisarką Joanną Olech

DSCI1499 DSCI1528 DSCI1531 DSCI1537 DSCI1548 DSCI1563 DSCI1575 DSCI1588 DSCI1601 DSCI1604 DSCI16109 czerwca 2015 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Jemielnicy odbyły się dwa spotkania autorskie ze znaną, lubianą pisarką i ilustratorką książek dla dzieci i młodzieży Joanną Olech. Uczestniczyli w nich wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami.

Pierwsze było przeznaczone dla uczniów klas I-III, a drugie dla uczniów klas IV-VI.

Joanna Olech to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pisarka, ilustratorka, grafik, krytyk literacki, dziennikarka, a także juror konkursów literackich i ilustratorskich. Z jej tekstami można się spotkać w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczypospolitej”, „Nowych Książkach” i „Gazecie Wyborczej”.

Jest współautorką podręczników PWN do języka polskiego dla gimnazjalistów i ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Za swoje teksty i ilustracje zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m. in. Nagrodę Naszej Księgarni, Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego oraz Nagrodę Specjalną Polskiej Sekcji IBBY.

Wśród dzieci zasłynęła rewelacyjną książką „Dynastia Miziołków”. Był to jej debiut literacki. Kolejne powieści autorki takie, jak np. seria „Przygody Pompona” „Nowe przygody Bolka i Lolka”, „Tadek i spółka”, „Tytus-superpies”, „Czerwony Kapturek”, „Ząb czarownicy” czy „Tarantula, Klops i Herkules”,  z nie mniejszą dozą humoru i błyskotliwością, opisują perypetie poszczególnych bohaterów.

Książki „Kto Ty jesteś?” oraz „Mam prawo i nie zawaham się go użyć!” poruszają, w interesujący i oryginalny  sposób, kwestie nieco poważniejsze, a mianowicie patriotyzm oraz prawa dziecka.

Warto przypomnieć, że podczas prezentowania przez autorkę książki „Kto Ty jesteś”  uczniowie klas I-III spontanicznie powtarzali za pisarką frazę „jestem patriotą”, a uczniowie klas IV-VI słuchali tych słów w przejmującej ciszy.

W czasie spotkania autorka zdradziła dzieciom, jak to się stało, że została pisarką i w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoich książkach i ich bohaterach. Uczestnicy obu spotkań z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści, a także fragmentów książek, które im autorka prezentowała.

Atrakcją spotkania były konkursy, zagadki  i zabawy, a także rysowane „na żywo” wcielenia smoka  Pompona.

Uczniowie mieli też okazję wykazać  się swoją kreatywnością poprzez wymyślanie historii o smokach będących w różnych nastrojach.

Wszyscy uczniowie byli bardzo aktywni podczas spotkania, niemal każdy chciał wziąć bezpośredni udział w zabawie.

Po spotkaniu można było zakupić książki autorki  i uzyskać autograf  z „miziołkową” lub „pomponową” pieczątką.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: