Witajcie na Olimpie!

Witajcie na Olimpie!

3.03.2016 r. przebiegał w naszej szkole pod hasłem promowania kultury języka. Zorganizowana w tym dniu impreza szkolna adresowana była do uczniów kl. IV – VI, a jej celem było rozbudzanie zainteresowania językiem polskim, propagowanie poprawności językowej i zachęcenie do czytania. Okazją ku temu był realizowany od stycznia 2016 r. projekt mitologiczny „Witajcie na Olimpie!”.
Widowisko rozpoczęło się od wystawienia czterech przedstawień przygotowanych przez zespoły z klas piątych i szóstych. Uczniowie zaprosili nas do pałacu Zeusa, gdzie mogliśmy podpatrzeć beztroskie życie bogów, bogiń i podległych im bożków. Dowiedzieliśmy się, jak starożytni wyobrażali sobie powstanie świata i stworzenie człowieka, jak wyjaśniano istnienie pór roku… Staliśmy się świadkami pełnych emocji narad, kłótni małżeńskich, uczt przy suto zastawionych stołach… Poznaliśmy przyczynę sporu Hery, Afrodyty i Ateny poróżnionych przez Eris i sposób zażegnania konfliktu przez Parysa.
Postacią łączącą zaprezentowane mity był szybkonogi posłaniec Zeusa – Hermes. Bez trudu nawiązał kontakt z uczniami i dzięki ich pomocy udało mu się dostarczyć niedokładnie zaadresowane listy bogom i herosom. W ten sposób został wpisany w scenariusz imprezy konkurs wiedzowy.
Zwieńczeniem całej uroczystości była parada osobistości mitologicznych.
Do konkursu przystąpiło 25 uczniów wcielając się w ulubionego bohatera starożytnych opowieści greckich. Jury oceniało nie tylko charakteryzację i rekwizyty, ale przede wszystkim autoprezentację kreowanej postaci. Wystąpienie na scenie przed zebranym audytorium stworzyło potrzebę wcześniejszego przygotowania wypowiedzi, a tym samym wzbogacanie słownictwa oficjalnego i frazeologii.
Na koniec wszyscy uczniowie oddali głosy na postać, która ich zdaniem zaprezentowała się najciekawiej. Dzięki temu mogliśmy poznać ulubieńców widowni – wesołego Dionizosa i – cieszących się dużą popularnością wśród jury – Atenę i Apolla.
Nasza impreza to nie tylko wspaniała zabawa, ale lekcja promująca etykę mówienia, zachęcająca uczniów do dbania o język oraz rozbudzająca czytelnictwo.

%d blogerów lubi to: